Wioska Odkrywania Talentów

Wioska Odkrywania Talentów w Zaścianku Babie Lato

Głównym celem projektu jest odkrywanie, umacnianie, stymulowanie talentów, zdolności i predyspozycji jakimi obdarowane są dzieci i młodzież.

Jest  to miejsce, w którym odbywają się zajęcia, warsztaty, szkolenia i wykłady w czasie których nauczyciele, artyści, psychologowie odrywają DAR drzemiący w dziecku.

Nasze zajęcia to m.in:

  • Teatr i estrada (RYMOWISKO)
  • Szeroko rozumiana plastyka (KOLOROSFERA)
  • Ekologia (PLANETA ZIEMIA)
  • Sport (IGRZYSKA)
  • Doświadczenia, eksperymenty, badanie i nauki ścisłe (LABORATORIUM)
  • Naturalne zdrowie (ZIELARSTWO)
  • Eksperymentalne gotowanie (KOCIOŁEK)
  • Zoologia (MINIZOO)

Inspiracją do powstania Wioski były organizowane w latach 2003-2013  inscenizacje nawiązujące do książek z Harrym Potterem.

Wioska, jako Wioska Odkrywania talentów rozpoczęła działać w 2015 roku a w 2017 uzyskała certyfikat Miejsca Odkrywania Talentów przyznany przez Ośrodek Rozwoju Edukacji przy MEN.

Projekt odpowiada na olbrzymie potrzeby EDUKACYJNE I ROZWOJOWE DZIECI ZDROWYCH I NIEPEŁNOSPRAWNYCH. Naszym celem jest „wybudowanie – stworzenie” ośrodka edukacyjnego W NATURZE. Ponieważ edukację W MURACH dzieci mają na co dzień a Nasz Projekt zakłada, że od maja do końca września EDUKUJEMY, ODKRYWAMY I BAWIMY SIĘ BEZ ŚCIAN I SUFITÓW, BEZ OGRANICZEŃ.

Już wiemy, że nasi podopieczni zdecydowanie inaczej – lepiej funkcjonują, zachowują się i „odkrywają siebie i innych” w takich warunkach jakie im proponujemy.

Dlatego też wybraliśmy na naszą siedzibę Zaścianek Babie Lato. Znajduje się on na terenie Bolimowskiego Parku Krajobrazowego we wsi Ziemiary (między Skierniewicami a Bolimowem), jest ostoją pierwotnej, dzikiej natury. Bystry nurt i malownicze zakola rzeki Rawki zachęcają do spływów lub spacerów wzdłuż jej brzegów pofałdowanych głębokimi jarami, ukrywającymi przed mieszczuchami tajemnicze ścieżki prowadzące do bobrowych żeremi, ostoi dzików, lisa, gniazd bociana czarnego, czapli czy żurawia. Śpiew ptaków, zapach lasu oraz szum wody to prawdziwy aromat tego miejsca.

„Nasz las jest jednym wielkim placem zabaw, a przyroda jest mądrą nauczycielką – cierpliwą, życzliwą, ale też wymagającą”

Przygoda, stwarzanie przestrzeni dla inicjowanych przez dzieci i pedagogów gier i zabaw w naturze, traktowanie każdego małego ludzika jako odkrywcy i naśladowcy. Budzimy w dzieciach entuzjazm, pozwalamy doświadczać, lepiej oceniać ryzyko i rozwiązywać problemy. A gdy już się do woli „wybiegają” są w stanie z większym zapałem i uważnością zaangażować się w zajęcia wymagające bezruchu, precyzji i skupienia uwagi.

Dzieci i młodzież spędzają w Wiosce całe dnie, korzystając ze wszystkich dostępnych atrakcji:

  • DREWNIANY PLAC ZABAW Z PRZESZKODAMI
  • PRZEBOJOWE HUŚTAWKI
  • PLAŻA I STAW
  • ZOOLOGIA w Mini Zoo, a w nim króliki, świnki morskie, chomiki, szynszyle, koszatniczki, fretka, myszoskoczki, ptactwo i kucyki. Dzieci od z samego rana będą karmić, poić i sprzątać wszystkim zwierzątkom mieszkającym w Mini Zoo. Nauczą się jak dbać o poszczególne gatunki. Otoczą i zapewnią im dużo ciepła i miłości.
  • IGRZYSKA realizowane są stacjonarnie w Wiosce na boiskach do piłki nożnej, siatkówki i badmintona. Turnieje zainspirują dzieci do aktywności na co dzień. Będziemy się wspinać, turlać, kopać, kręcić się, skakać, biegać, pływać i zjeżdżać. Te różnorodne zajęcia wzmocnią i zahartują, uradują, nauczą wytrwałości, dzielności, pokory, pasji, współdziałania i rywalizacji. Zregenerują siły fizyczne i psychiczne, ale też pogłębią i rozwiną zainteresowania w wybranych dyscyplinach sportu.
  • KOCIOŁEK to wspólne przygotowywanie posiłków, jedzenie a nawet biesiadowanie. Nauczymy dzieci jak atrakcyjnie organizować codzienne posiłki i na specjalne okazje. Jak tworzyć swoje specialite’ de la maison. W czasie zajęć dzieci, w niewielkich zespołach, przygotują kilka potraw, nakryją i udekorują stół, a następnie zaproszą swoich rodziców na gotowy poczęstunek. Młodym kucharzom zapewniamy na stanowiskach roboczych półprodukty, przyprawy oraz niezbędne wyposażenie w akcesoria kuchenne.
  • MINI GOLF w naszej Wiosce to 6-dołkowe pole, które stanowi wyzwanie dla młodych adeptów golfa.

W golfa gra się bez nadzoru sędziego. Gra zależy więc od uczciwości gracza i szacunku dla innych. Wszyscy gracze powinni zachować się w sposób zdyscyplinowany, okazując uprzejmość i sportową postawę w każdym momencie, niezależnie od tego, jak ambitnie traktują grę. Tym właśnie jest duch golfa, który zbliża ludzi i pozwala się lepiej poznać.

  • BIEG SURVIVALOWY WŁÓCZYKIJÓW. Wędrówka jest przyjemnością, zwłaszcza jeżeli przebiega urokliwymi ścieżkami Bolimowskiego Parku Krajobrazowego. Wyznaczone szlaki leśne przechodzą przez trzy malownicze rezerwaty: Rawka, Ruda-Chlebacz oraz Kopanicha. W gorące dni wędrowcy zamoczą nogi w rzece Rawce, a jak nadejdą upały to i kąpiel będzie możliwa. Ale…w trakcie wędrówki będziemy uczyć się samodzielności i „znajdowania wyjścia z sytuacji bez wyjścia”. Oprócz podziwiania pięknych krajobrazów część zajęć prowadzonych będzie w trudnych warunkach terenowych, gdzie każdy uczestnik nauczy się: rozpalać ognisko (bez zapałek), zdobyć jedzenie w lesie, zbudować schronienie, posługiwać się mapą, znaleźć i oczyścić wodę, określić kierunki świata. Na naszym survivalu, dzieci XXI wieku zaczerpną inspiracji z przyrody i odkryją w sobie talenty i moce, które na co dzień pozostają ukryte.
  • RYMOWISKO – tak nazwaliśmy nasze warsztaty teatralne i estradowe. Uczestnicy poznają warsztat aktorski (dykcja, emisja głosu, ruch sceniczny, improwizacja, animacja lalki, wyraz artystyczny); scenografię, czyli dekorację, kostium, charakteryzację, rekwizyty i rolę oświetlenia; sferę dźwięków, czyli jak korzystać z muzyki, dźwięków natury i cywilizacji; dramaturgię, czyli jak układać scenariusz działań scenicznych i dobierać teksty dialogów oraz monologów. Podczas warsztatów uczestnicy samodzielnie zaprojektują i wykonają wszystkie wykorzystywane w spektaklu elementy od scenariusza po grę aktorską otoczoną sferą scenografii i dźwięku. Zajęcia zakończą się występem przed publicznością, co sprawia, że dzieci nabiorą śmiałości i pewności siebie.
  • KOLOROSFERA Są to zajęcia mające na celu rozwijanie sprawności plastycznych poprzez poznawanie wielu technik plastycznych, jak: rysunek, malarstwo, grafika, rzeźba, scenografia, decupache. Wykonując własne prace uczestnicy będą rozwijać nie tylko zdolności manualne, ale również planowanie i realizacje w etapach: pomysłowość, kreatywność, wyobraźnię i koncentrację, a zwłaszcza wrażliwość na otaczający je świat brył, barw, światła i ruch. Nauczą się podejmowania decyzji poprzez dobieranie odpowiednich środków wyrazu i materiałów. Zajęcia wpływają również na podniesienie samooceny dziecka oraz na wyrażanie własnej indywidualności. Do plastyki należy też fotografia. Uczymy podopiecznych jak patrzeć i utrwalać na fotografii naturę i działania,

 

Zajęcia w Wiosce Odkrywania Talentów odbywają się od maja do końca września. W tym czasie prowadzone są zajęcia opisane powyżej.

Harmonogram działań:

  • Od października do maja rozbudowujemy infrastrukturę Wioski Odkrywania Talentów.
  • W maju i czerwcu prowadzimy zajęcia dla dzieci ze szkół podstawowych i przedszkoli cały czas doposażając miejsca, w których są prowadzone. Doposażanie polega przede wszystkim na wykonywaniu półproduktów, które umożliwią dzieciom szybciej i efektywniej wykonać zadanie. Na przykład: do programu teatru lalek przygotowujemy części lalek marionetek, które dzieci malują, ubierają, montują. Te ich prace skorelowane są do wymyślonego przez nich scenariusza przedstawienia. Zajęcia z Zielarstwa jak i Kolorosfery wymagają ciągłych inwestycji i doposażenia.

Projekt jest skierowany do dzieci i młodzieży (w tym niepełnosprawnych) oraz ich rodziców i nauczycieli przedszkolnych i ze szkół podstawowych. Skorzystają ci beneficjenci oraz kluby naukowe, kluby sportowe, kółka muzyczne, kółka teatralne, pracownie plastyczne i rzemieślnicze, do których, po naszej rekomendacji, trafią uczestnicy naszych zajęć.

W tym gronie znajdą się, szczególnie przez fundację „zaopiekowani”, podopieczni z biednych rodzin i o różnych niepełnosprawnościach: ruchowych, intelektualnych czy autystycznych albo Aspergera. Są też dzieci mające kłopoty z pracą zespołową, czy mające różne fobie, jak też są nadpobudliwe.

W szeregach naszej fundacji jest młodzież (wolontariusze) z wielkim sercem i pasją. Są to młodzi ludzie ze Skierniewic, Łowicza i Sochaczewa oraz sąsiednich wiosek. Na co dzień uczą się w liceach i szkołach zawodowych. Co roku przyprowadzają koleżanki i kolegów lubiących pracować z dziećmi. Przyuczamy ich do „wyławiania talentów” u podopiecznych. Są częścią naszego zespołu i często prawą ręką pedagogów.